komentarze rynkowe
Podsumowanie miesiąca rozpocznijmy od pozytywnej informacji. Firma konsultingowa Deloitte opublikowała ranking 50 państw, stworzony na postawie Social Progress Index. Jest to indeks, w skład którego wchodzą takie czynniki jak dynamika PKB, infrastruktura społeczna, jakość życia itp. Polska znalazła się na 13 miejscu, co jest moim zdaniem wynikiem bardzo dobrze świadczącym o naszym kraju. (Dla zainteresowanych, pierwsze miejsce zajęła Szwecja).
Kwiecień był miesiącem dyskusji na temat OFE. Smutny jest fakt, że przeciwnicy OFE zręcznie manipulują faktami oszukując przeciętnego obywatela. OFE nie są w tej całej sytuacji bez winy, ale prawda i tak jest jedna. Czy emerytura będzie z ZUS i OFE, czy z samego ZUS to pewne jest jedno - będzie ona w większości przypadków niewystarczająca. W 2012 roku średnia emerytura wynosiła 1820zł. Warto tu pamiętać, że w skład średniej wchodzą zarówno emerytury w wysokości 800zł jak i te powyżej 4000zł. Jeżeli popatrzylibyśmy na dokładne dane, to ponad 70% emerytur znajduje się poniżej średniej. Druga ważna sprawa to odniesienie wysokości emerytury do średniej pensji. W 2012 średnia pensja wynosiła 3521zł. Sprawdźmy teraz średnią stopę zastąpienia tzn. współczynnik emerytury do wynagrodzenia.
Wynika z tego, że już dziś średnia emerytura stanowi 51% średniego wynagrodzenia. W przyszłości ta proporcja będzie jeszcze mniej korzystna.
Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym nasza giełda nie zanotowała wzrostów. To co pocieszające, nie było również znaczących spadków. Pomimo tego, napływ nowych środków do funduszy inwestycyjnych był najwyższy w historii.
Według ostatniego sprawozdania, aktywa zgromadzone w TFI są na najwyższym poziomie w historii i wynoszą 156mld złotych. Jeżeli dodamy do tego informację o największej od 30 lat przecenie złota i ciągle spadającym oprocentowaniu lokat bankowych, można śmiało przypuszczać, że napływy do TFI będą stale na wysokim poziomie. Moim zdaniem, „pociąg” pod nazwą fundusze inwestycyjne właśnie rusza ze stacji.
Na koniec pozytywna informacja dotycząca kredytów. Oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach jest obecnie na najniższym w historii poziomie i są szanse na dalszy spadek oprocentowania.