komentarze rynkowe
Miniony miesiąc upłynął pod znakiem kilku ważnych wydarzeń. Najbardziej tragicznym zdarzeniem było trzęsienie ziemi w Japonii. Paradoksalnie ogromna ludzka tragedia może pobudzić tkwiącą od prawie 20 lat w stagnacji gospodarkę. Kraj ten będzie potrzebował ogromnych nakładów finansowych na odbudowę. Japończycy są jedną z najlepiej ubezpieczonych narodowości. Dodatkowo posiadają oni ogromne oszczędności. Ponadto rząd postanowił wspomóc gospodarkę kwotą ponad 85mld dolarów. Moim zdaniem, można śmiało przypuszczać, że będą to pozytywne impulsy. Patrząc na poniższy wykres widać, że Japonia jest ważnym elementem gospodarki światowej.
Źródło. Money.pl
Rzeczniczka chińskiego MSZ poinformowała, że pomimo ryzyka związanego z zadłużeniem i problemami w strefie Euro, nadal będą zwiększać zaangażowanie w obligacje tych państw. Dzięki tego typu oświadczeniom, obniżenie ratingu kredytowego Portugali w żaden sposób nie odbiło się na rynkach finansowych.
Do najważniejszych wydarzeń w naszym kraju należało przyjęcie przez naszych polityków reformy OFE. Składka emerytalna, która trafia do OFE, zostaje zmniejszona do 2,3%. Do 2017 ma stopniowo wzrastać aż do 3.5%. Pozostała część składki ma być księgowana na indywidualnym koncie w ZUS. Dodatkowo od 1 stycznia 2012 zostaje wprowadzony zakaz akwizycji.
Minister Pawlak podejmuje kolejne kroki w walce raty kredytów walutowych. Ogłosił on, że na stronie jego ministerstwa będą publikowane nazwy banków, które stosują za wysokie spready walutowe.
Jak widać na powyższym zestawieniu, klienci TFI podążając za wynikami, nabywają coraz więcej jednostek uczestnictwa w funduszach surowcowych. Z drugiej strony można zauważyć wzrost zainteresowania funduszami rynku pieniężnego. Są one coraz ciekawszą alternatywą dla lokat bankowych. Widać również, że następuje odpływ kapitału od rynku obligacji.