komentarze rynkowe
Maj nie był najlepszym miesiącem dla inwestorów nastawionych na ryzykowne aktywa. Pierwsza połowa miesiąca upłynęła pod znakiem dużych spadków zarówno na rynkach akcji jak i na rynkach surowcowych. Z kolei po siedemnastym maja następiło dynamiczne odreagowanie spadków. Doskonale widać to na poniższym wykresie.
Takie zachowanie rynków kształtowane było przez skrajnie różne informacjie dotyczące gospodarek na świecie. Z jedenej strony bardzo dobre sygnały płyną z rozwiniętych krajów europejskich. Najlepiej z nich radziła sobie Francja i Niemcy. Gospodarka tego drugiego państwa w ostatnim kwartale wzrosła najwięcej od czasów zjednoczenia. Po drugiej stronie znalazły się kraje PIIGS (Portugal, Italy, Ireland, Greece, Spain). W minionym miesiącu Portugalia zakończyła negocjacje z przedstawicielami UE, MFW i EBC. W ramach pomocy finansowej kraj ten otrzyma 78 mld euro. Pozytywną informacją była deklaracja Chin, wyrażająca zainteresowanie obligacjami Portugali. Największe obawy budzi kondycja Grecji. 85% ankietowanych przez agencję Bloomberg uważa, że kraj ten zbankrutuje. W ciągu ostatniego miesiąca nie było pozytywnych informacji dotyczących tej gospodarki. Po pierwsze wiadomo już, że przekazana pomoc będzie za mała, żeby uratować gospodarkę. Unia Europejska w obecnej sytuacji jest postawiona pod ścianą, ponieważ bardzo prawdopodobne bakructwo Grecji przyniesie duże straty dla pozostałych gospodarek UE. Wracając do pozytywnych informacji, Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozy wzrostu dla większości gospodarek.
Bardzo pozytywnie zaskoczył analityków PKB Polski, który okazał się lepszy od prognoz. W walce z szalejącą inflacją Rada Polityki Pieniężnej podniosła po raz kolejny stopy procentowe. Oznacza to, że w najbliższym czasie kredytobiorcy mogą spodziewać się, że raty ich kredytów wzrosną. Zamieszanie wywołane zmianami w sytemie emerytalnym zwiększyło świadomość społeczeństwa. Według badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH ponad 90% Polaków spodziewa się, że ich emerytury będą niewystarczające. Ponad 51% stwierdziło, że w celu uzupełnienia tego braku będzie dalej pracować. 26% zadeklarowało, że nie zrobi nic. Pozostali postanowili zacząć w jakiś sposób się zabezpieczać. Przełożyło się to na zwiększone zainteresowanie oszczędzaniem oraz rozwiązaniami typu Unit-Linked.
Na koniec ciekawostka, nasz kraj pod względem liczby milionerów jest na 25 miejscu na świecie. Zaskoczeniem jest fakt, że Emiraty Arabskie zajmują dopiero 32 miejsce.