komentarze rynkowe
W listopadzie rynki azjatyckie kontynuowały swoją dobrą passę. Minister finansów Indii ogłosił, że w najbliższym czasie możemy oczekiwać powrotu gospodarki do średniego tempa wzrostu w wysokości 9%. Główne gospodarki światowe w trakcie szczytu G20 będą rozważać propozycję szefa Banku Światowego. Zaproponował on „wykorzystanie złota jako punktu odniesienia wielu krajów co do rynkowych oczekiwań inflacji, deflacji i przyszłych wartości walut”. Takie podejście w dużym stopniu mogłoby ograniczyć „wojnę walutową” między poszczególnymi krajami. Na konferencji prasowej starszy ekonomista Banku Światowego bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat sytuacji naszego kraju. Według tej opinii motorem polskiej gospodarki będzie konsumpcja oraz inwestycje prywatne. Według ekspertów z niezależnej firmy Deloitte korzystne dane makroekonomiczne będą sprzyjały naszym firmom w pozyskiwaniu kapitału. W ciągu pierwszego półrocza 40% transakcji w Europie Środkowej dokonanych przez fundusze private equity przypadało na Polskę. Ta forma pozyskiwania kapitału staje się sporą konkurencję dla GPW jeżeli chodzi o źródło finansowania przedsiębiorstw. Dużo lepsze od prognoz okazały się dane dotyczące PKB Polski za trzeci kwartał. Według GUS PKB Polski wyniósł 4,2%, tymczasem analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 3,6%. W połączeniu z danymi dotyczącymi zahamowania wzrostu bezrobocia są to bardzo pozytywne dane dotyczące naszej gospodarki. Dzięki tak pozytywnym danym można ze spokojem patrzeć na chwilowe korekty na naszej giełdzie i na wahania naszej waluty. Z przeprowadzonej wśród analityków ankiety dotyczącej szacowanego kursu waluty jasno wynika, że wszyscy spodziewają się umocnienia złotówki.
Za: Gazeta Giełdy Parkiet
W naszym narodzie panują bardzo dobre nastroje. Według badań monitora rynku jedynie 8% Polaków boi się utraty pracy a 81% twierdzi, że może znaleźć nową w czasie nie dłuższym niż pół roku. Jednocześnie kwota niespłacanych przez Polaków pożyczek przekroczyła 25 mld złoty. Rok do roku jest to wzrost o 75%. Najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne.
Kolejny miesiąc z rzędu do funduszy inwestycyjnych napłynęło więcej kapitału niż zostało z nich wycofane.
Trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych które pozyskały najwięcej kapitału należą do niedużych ale za to bardzo prężnych TFI. Najprawdopodobniej klienci widząc dobre wyniki tych TFI postanowili właśnie w nich ulokować swoje oszczędności.
Minister obrony narodowej Bogdan Klich uważa, że armia od początku 2012 roku może być objęta powszechnym systemem emerytalnym. W założeniu od 1 stycznia 2012 r. żołnierze, którzy przyjdą po 1 stycznia 2012 roku staną się uczestnikami systemu powszechnego na takich zasadach jak wszyscy. Ta sesja transferowa OFE była rekordową pod względem liczby członków oraz aktywów które zostały przeniesione. Najprawdopodobniej wiąże się to z faktem, że już w przyszłym roku wejdzie w życie zakaz akwizycji OFE. W samym listopadzie padł rekord w ujęciu jednosesyjnym. Podczas ostatniej sesji transferowej OFE zmieniło bowiem 162,6 tys. klientów, podczas gdy wynik sierpniowej sesji był o 12,5 tys. niższy.
Około 120 tysięcy osób, czyli połowa uprawnionych do emerytury zusowskiej, w przyszłym roku może otrzymać świadczenie nawet o dwie trzecie niższe, niż wynikałoby to z wpłaconych składek. Powodem jest niepoliczenie kapitału początkowego.